zpět na úvodní stránku   |   seznam modelů   |   download   |    

Disky a brzdové kotouče

  Pokud si pozorně prohlédnete fotografie skutečného vozu ze závodu, jistě si všimnete, že se na něm objevily dva různé typy disků. První loukoťové od japonského výrobce Enkei a druhé tuším BBS v typickém závodním designu. Původní model byl pro jistotu vybaven také loukoťovými disky, ale tentokráte od O.Z., takže moje první myšlenky směřovaly k pouhému přelakování z bílé na stříbrnou. Ale znáte to, když něčemu věnujete tolik času a přiznejme si také peněz, nespokojíte se přeci s něčím, co není podle vašich představ. A kola přeci dělají auto ! Takže jsem velmi dlouho pátral po webu, než se mi podařilo najít vhodného dárce orgánů ;-) v podobě jednoho staršího opotřebovaného Mercedesu CLK-GTR od Maista.
  Samozřejmě se od sebe Hot Wheels a Maisto lišili nejen způsobem upevnění kol, ale také různými průměry os, na kterých byla kola zavěšena a také plášti. Naneštěstí Mercedes byl obut do pneumatik do mokra, ale průměry i šířka disků byly víceméně totožné, takže je stačilo pouze přehodit. Horší to ale bylo, jak jsem už psal s uložením, takže jsem musel do předních i zadních disků zásadně říznout a vyrobit uložení kompletně nové podle původních. K tomu jsem použil brčka z tvrdého plastu, která jsem pro docílení přesnějšího průměru ještě vyplnil teflonovou páskou.
  A nejlepší nakonec. Abych se co nejvíce přiblížil vzhledu originálu (já vím, že se už opakuji), vymyslel jsem si rozšíření nebo přesněji prošlápnutí disků tak, aby se náboj zanořil hlouběji do kola. Na řadu přišla duralová trubka, kterou ale bylo potřeba precizně obrobit a slícovat. To byl ale úkol už zcela nad moje možnosti a tak je na místě prozradit, že mi s tím pomohl kamarád, letecký mod
elář a pilot v jedné osobě Radek "Jindra" Hamrla. Takže Jindro, ještě jednou Ti mockrát děkuju, "...vzpomenu si na Tebe ve svojí závěti..."
  Nedílnou součástí každého kola je i brzdový kotouč. Ten původní byl ovšem jen černý plastový výlisek, který bylo také třeba náležitě vystilizovat za pomoci několika odstínů barev.

|   zpět na předmluvu   |   < předchozí stránka   |   následující stránka >   |