zpět na úvodní stránku   |   seznam modelů   |   download   |    

Výroba zadního přítlačného křídla

  Také tento díl je v porovnání s krátkou verzí naprosto odlišný. Nabízí se dvě cesty, jak dosáhnout autentického vzhledu. První je, že prostě vezmete originální křídlo z modelu a obrousíte bočnice podle skutečného tvaru. Tím ale nezměníte geometrii a úhel jeho nastavení a to je nezanedbatelný detail. Navíc síla stěny by v reálu odpovídala asi tak čtyřem a půl centimetru.

  Druhá cesta je vyrobit si křídlo od základu nové. A touto cestou jsem se vydal i já. Tentokrát kromě polystyrenové tabulky přišel na řadu i tenký plíšek z disket :-) Z toho jsem vyrobil bočnice. Plíšek se mi ale zdál příliš tenký a měkký a tak jsem jej pro jistotu zdvojil. Abych docílil obou stran naprosto identických slepil jsem obě bočnice troškou lepidla k sobě a brousil je tím pádem společně. Potom jsem je opět rozdělil za pomoci skalpelu a obě plochy přebrousil. Na vnějších stranách jsem ještě podle vzoru naznačil otvory pro nastavení sklonu přítlačného křídla a bočnice byly hotové.

  Vlastní křídlo jsem vyrobil z několika vrstev polystyrenu a zbrousil do potřebného tvaru, který jsem průběžně kontroloval pomocí šablony, kterou jsem si také předem vyrobil. Předposlední krok byla výroba úchytů. Metoda byla stejná jako prve u bočnic. Kapkou lepidla jsem je opět slepil k sobě a vyřezal potřebný tvar, který jsem samozřejmě ještě musel dolícovat před nalepením s křídlem. Posledním krokem, který mě ale ještě čeká bude nalepení odtrhové hrany, ale to příjde na řadu až po laku. Bude to proužek tenkého plechu 0,1 mm.

  Změn doznal také nosník křídla. Krátká verze má totiž polohu tažného oka v jiné výšce a navíc oko bylo stejně silné jako nosník, což je opět značně disproporční. Takže jsem je ubrousil a vyrobím je nové z tenkého plechu, stejně jako přední.
  Na fotografiích je křídlo na nosník jen tak kontrolně posazeno, lepit se bude pochopitelně taky až po nalakování.

|   zpět na předmluvu   |   < předchozí stránka   |   následující stránka >   |